Zámek Nové Hrady, muzeum cyklistiky, rozhledna Andrlův Chlum

V neděli 27. 9. 2015 jsme podnikli výlet do Pardubického kraje. Zde jsme navštívili zámek Nové Hrady, První české muzeum cyklistiky a rozhlednu Andrlův Chlum. Výletu se účastnilo 7 lidí na 6-ti skútrech. Najeto 323km.

    Sraz jsme měli v Lipníku nad Bečvou na obvyklém místě na parkovišti u Lídlu. Odsud jsme odjížděli v počtu 5 lidí na čtyřech strojích. Jeli jsme směrem na Přerov, Olomouc, Mohelnice, Moravská Třebová, Litomyšl, Nové Hrady.

    Měli jsme domluvený sraz na parkovišti u zámku Nové Hrady s kluky z okolí, naše skupina zde dojela jako první, nicméně ostatní přijeli s mírným časovým odstupem. Po zaplacení parkovného ve výši 10 Kč a společném foto jsme se přesunuli k zámku.

    Prohlídku zámku jsme měli naplánovanou na 11:00 hod., což nám krásně vyšlo. Měli jsme ještě i chvíli čas na krátkou prohlídku krásné zámecké zahrady. Docela nás i překvapilo, kolik lidí se nahrnulo na prohlídku zámku, nakonec nás museli rozdělit do dvou skupin. Zámek jako takový docela pěkný, soukromí majitelé o něj vzorně pečují.

    Po prohlídce zámku jsme neodolali a na chvilku si sedli do zámecké cukrárny a ochutnali místní laskominy. Musíme uznat, že zákusky i káva byly velmi dobré, určitě doporučujeme se zde stavit.

    Pak jsme se ještě šli podívat na  První české muzeum cyklistiky, které se nachází přímo v areálu, nedaleko zámku. Muzeum také stojí za zhlédnutí, k vidění pěkné skvosty. Expozice je umístěna v několika patrech, opravdu je na co koukat.

    Z Nových Hradů jsme se přesunuli k rozhledně Andrlův Chlum. K rozhledně je možné dojet na skútru až přímo k ní, nachází se zde parkoviště, také restaurace, tam jsme se ovšem nestavovali. Po zaplacení symbolického vstupného 15Kč jsme vystoupali na vrchol rozhledny, moc pěkný výhled, stojí za to tam vylézt. Zajímavostí této rozhledny je dvojité schodiště, jedno slouží pro výstup nahoru, druhé naopak dolů. Zajímavé řešení, ideální do té doby, než si někdo poplete, které k čemu slouží … :-D

    No a z rozhledny jsme zamířili k poslednímu cíli dnešního výletu – restaurace Koliba - Hrádek. Zde jsme si dali opravdu vydatný oběd. Musíme pochválit, výborně zde vaří a ty obří porce... no někteří to nebyli schopni ani dojíst … :-D. Tak tuto restauraci si určitě zařadíme mezi oblíbené a až budeme mít někdy cestu kolem, tak se tady znovu zastavíme.

    A to již nastal čas na návrat domů, čekala nás ještě dlouhá cesta, tak jsme se s kluky z Pardubicka rozloučili a vydali se na cestu domů.

    Výlet se velmi vydařil, pěkné cesty, příroda, vhodně vybrané body zájmu, skvělá parta, no prostě bylo fajn. Určitě do těchto končin někdy znovu zavítáme. Tak zas někdy ahoj a zdar skútrům :-).
    Kompletní fotogalerie z výletu na Rajčeti.

    Video z výletu: