Výlet na Slovensko - skanzen Pribylina, 11.8.2013

V neděli 11. srpna 2013 jsem vyrazil se svým skútrem Kymco Agility City 125 na svůj zatím nejdelší výlet, tentokrát na Slovensko, do skanzenu Pribylina. Výletu jsme se účastnili dva na dvou skútrech, najeto cca 422km.

Výlet jsem naplánoval víceméně na poslední chvíli. Předpověď počasí na neděli slibovala, že by mělo být hezky, tak jsem si řekl, že vyrazím na výlet. Ještě s kolegou jsme se dohodli, že si zajedem na Slovensko, konkrétně do skanzenu Pribylina.

Trasu jsme zvolili tuto: Lipník n. Beč., Hranice, Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm, Makov, Bytča, zde kousek po dálnici do Žiliny, zde zastávka na benzince Shell.

Dále Ružomberok, pak po dálnici až k Liptovskému Hrádku, kde sjíždíme směr Pribylina. Do cíle našeho výletu - Pribyliny - přijíždíme těsně před půl dvanáctou. Je to o něco později, než jsem původně plánoval, bohužel zde se projevilo větší zdržení na některých zastávkách. Jeli jsme tento úsek z části po dálnici. Naše stroje odstavujeme na parkovišti poblíž vchodu, platíme parkovné, pro motocykly je to za 1Euro, tedy něco přes 26Kč. Ještě se převlékneme, shazujeme za sebe moto skafandry, přeci jen už je zde poměrně teplo, tak by bylo v tom horko.

U vchodu platíme vstupné 3Eur + já ještě 1Euro za foto / video, v přepočtu cca nějakých 106Kč. Nebudu zde popisovat, co vše se zde nachází ani historii, to ani není cílem tohoto článku. Koho zajímají podrobnosti o tomto skanzenu, tak lze bez problémů dohledat vyčerpávající info na internetu. Nicméně nedá mi to, abych se alespoň kratičce nezmínil o tom, co mě při prohlídce skanzenu zaujalo.

Hned jak vstoupíte do skanzenu, dýchne na vás atmosféra z let na přelomu 19. a 20. století. Skanzen je osazen v překrásné přírodě, není zde cítit zápach z měst, ale jen přirozená vůně linoucí se z okolních lesů. V den naší návštěvy skanzenu bylo překrásné počasí, tak to tam vypadalo jako v pohádce. Při prohlídce jednotlivých stavení to člověka doslova přiměje k alespoň chvilkovému zamyšlení nad tím, jak naši předkové kdysi žili, jak bydleli, pracovali nebo třeba do jaké chodili školy.

Tak mě napadlo, kolika lidem by se chtělo vrátit v čase o 100 nebo i více let zpět a žít v takové době, bez veškerých technických vymožeností jak to známe dnes, kdy máme domácnosti z velké části z automatizované a přecpané elektronikou a dalšími vymoženostmi. No rozhodně v dnešní uspěchané době je taková návštěva skanzenu poměrně dobrý relax a návštěvu skanzenu v Pribylině mohu rozhodně jen doporučit.

I když se ve skanzenu Pribylina jakoby zastavil čas, tak nám ten čas při opravdu důkladné prohlídce a také dokumentaci skanzenu doslova ubíhal před očima a tak přišel čas pomalu myslet na návrat domů. Dohodli jsme, že se cestou ještě stavíme podívat na Liptovskou Maru, kde jsem si dali krátkou pauzu na prohlídku vodního díla.

Za dnešek jsem najel celkově 422km, což je zatím můj nejdelší výlet. Mé dojmy z tohoto výletu jsou více než pozitivní, byl jsem doslova nadšen. Počasí bylo přímo luxusní, když pominu ranní mlhy, tak poté bylo téměř po celý den krásně slunečno, nespadla ani kapka, teplota tak akorát na výlety, ani horko, ani zima, prostě lepší podmínky na výlet si ani nelze přát.

Fotogalerie z výletu na Rajčeti: