Výlet na Oravu, hrad, přehrada - 27.6.2014

V pátek 27. června 2014 jsme vyrazili na dosud největší celodenní výlet na skútru Piaggio Beverly 125ie. Jako cíl dnešního výletu jsme si vybrali Oravu. Na dnešním výletě jsme najeli společně zatím rekordních 502km!! :-).

Na Oravu jsme se chystali už dlouho, akorát byl problém najít vhodný termín a počasí, protože pokud si chcete krásy oravského kraje užít naplno, chce to vystihnout pěkné počasí. A tak nakonec padla volba na pátek 27. června, kdy mělo být celkem hezky. Takže v práci honem vybavit dovolenou a mohli jsme vyrazit.

Vzhledem k tomu, že cílem našich výletů NENÍ jen cesta, ale především něco zhlédnout, vidět, navštívit atd., vybírali jsme ty nejzajímavější místa na Oravě, která bychom mohli stihnout navštívit během jednoho dne. Museli jsme vzít v úvahu i velkou vzdálenost, kterou musíme urazit, a tak abychom vše časově stíhali, v pátek jsme měli budíček hodně brzo, ale na to jsme zvyklí z každodenního vstávání do práce :-).

Vyrazili jsme na cestu krátce po páté hodině ranní. Poměrně chladná noc dávala tušit, že na skútru to nebude žádný med. Ještě ráno jsme si přibrali teplé oblečení, důkladně jsme se zakuklili, nicméně s přibývajícími kilometry nám bylo jasné, že jsme si měli vzít spíše zimní výbavu. Že nám bylo zima nebyl jen pocit, stačilo průběžně mrknout na údaj teploměru a bylo jasné, že dneska hodně zmrzneme.

Při odjezdu z Lipníka ukazoval teploměr teplotu plus osm stupňů, jak jsme se blížili na Valašsko, tak teplota stále klesala. Místy byla i mlha, což způsobilo, že zima byla ještě vlezlejší. Nejhorší to bylo jako tradičně na Rožnovsku a pak nahoru na Makov, kde teplota spadla na nějakých plus pět stupňů, možná i méně. Nicméně nějak jsme to překonali, dali jsme si pauzy v Rožnově a v Žilině, kde jsme se zahřáli teplým čajem.

Naše první zastavení na dnešním výletě bylo v obci Oravský podzámok, kde jsme navštívili Oravský hrad. Samotný výšlap na hrad a pak i při prohlídce výšlap do nejvyšších míst hradu nám přišel vhod, alespoň jsme se konečně zahřáli :-).

Z Oravského hradu jsme pokračovali dál na Oravskou přehradu, kde jsme zastavili u hráze, natočili trochu videa a pár fotek.

Pak jsme popojeli kousek dál k přístavu, odkud vyplouvala výletní loď. Bohužel plavba se nakonec nekonala, protože se na určený čas nesešlo dostatečný počet lidí, takže jsme nakonec nepluli nikam... :-(. Nicméně někdy si výlet zopáknem a snad nám příště plavba po Oravské přehradě vyjde.

Z Oravské přehrady jsme se přesunuli do nedaleké obce Klin, kde je na kopci monumentální socha Ježíše Krista.

Docela fuška se tam dostat, vzhledem k tomu, že k samotné soše prakticky nevede solidní cesta, pouze polňačka, a to do dost strmého kopce.

Část kopce jsme vyjeli, nicméně zbylých asi 500 metrů jsme se vyškrabali po svých … :-). Nicméně ta námaha určitě stála za to. Naskytl se nám nádherný výhled na okolí. Také samotné místo kolem sochy velmi pěkně upravené. No jen ta přístupová cesta … :-(.

No nic, čas nám pokročil, zbývá nám poslední cíl dnešní cesty, který stihneme navštívit, a to Muzeum Oravskej dediny - Zuberec. Zde jsme si prohlédli velmi pěkně udržovaný skanzen, opravdu doporučujeme navštívit, lze vidět, jak kdysi naši předkové žili …

Dnešní výlet jsme zakončili obědo – večeří v přilehlé kolibě, jmenuje se to přesně Koliba pod Roháčmi, kde vaří skvěle, tak doporučujeme se zde zastavit. No a odsud jsme již upalovali domů, naplněni skvělými dojmy a zážitky ze suprového výletu. Počasí nám vyšlo také skvěle, až na tu ranní zimu, ale jinak bylo krásně, nezmokli jsme, prostě paráda. Určitě si výlet na Oravu někdy zopakujeme :-).

Kompletní fotogalerie z výletu na Rajčeti.

Video z výletu: