Výlet na hrad Hukvaldy a Darkovičky - 23.5.2014

V pátek 23. května 2014 jsme podnikli společně s manželkou výlet na severní Moravu. Navštívili jsme hrad Hukvaldy a zastavili jsme se u areálu opevnění Darkovičky. Na závěr oběd v Motobaru u Hanky v Bravanticích. Najeli jsme 190km.

V týdnu od 19. května 2014 panovalo v našich končinách krásné slunečné, prakticky letní počasí a tak jsme se s manželkou domluvili, že podnikneme nějaký ten výletík na našem skútru Piaggio Beverly 125ie.

Ve čtvrtek nejdříve cesta do Krhové - Moravamotors, kde jsme ještě dokoupili potřebnou moto výbavu pro manželku, no a v pátek 23.5.2014 jsme mohli vyrazit na výlet.

Jako hlavní cíl dnešního výletu jsem vybral hrad Hukvaldy. Přiznám se, že i když hrad mám takříkajíc „za humny“, ještě nikdy jsem tam nebyl. Docela mě zaujaly fotky a videa z hradu, které jsem našel na netu, tak jsem si řekl, že se tam zajedem podívat a pak případně ještě zajedeme do Darkoviček podívat se na areál Čs. opevnění, kde jsem byl před časem sám.

V práci se mi podařilo získat půl dne dovolené, a tak jsme na cestu mohli vyrazit dopoledne. Bylo krásně slunečno, vedro, teploměr ukazoval teplotu až kolem 30 stupňů, ale foukal také poměrně silný vítr, takže chvílemi byla jízda minimálně dost nepříjemná. Nicméně dokázali jsme se poprat s těmito nepříliš vhodnými podmínkami pro jízdu v jedné stopě, i když občas jsme si i vzpomněli na pohodlí autíčka, klimatizaci... No dost sentimentu, vraťme se zpět na zem :D.

Cestu tam jsem zvolil směr Hranice, Novy Jičín, Příbor, Hukvaldy. Navigace nás neomylně dovedla přesně na parkoviště, jak jsem naplánoval. Parkoviště bylo na pracovní den poměrně zaplněné, parkovalo zde i několik autobusů, jak jsme později zjistili, byly to zájezdy asi několika tříd ze škol, takže na hradě jsme pak potkali spoustu děti.

Po zaparkování a odstrojení se z přebytečné výstroje jsme vyrazili pěšky dobývat hrad Hukvaldy, a to skoro doslova :D. Nejbližší parkoviště je poměrně hodně vzdálené od hradu, takže hrad Hukvaldy určitě nebude vhodným cílem pro ty, co jen neradi slézají ze sedla :D. Nám ale procházka nevadila, právě naopak, alespoň jsme si pořádně protáhli kostru :-D.

Od parkoviště se jde k hradu poměrně do velkého kopce, no a v tom pařáku, který v pátek byl, nám dal výšlap dost zabrat. Naštěstí cesta vede přes ohrazenou přírodní rezervaci, takže jsme kráčeli ve stínu stromů. Ale i tak jsme se nahoru k hradu doplazili pěkně propoceni... :D. Nicméně ta námaha rozhodně stala za to.

Po zaplacení vstupného (70Kč osoba) jsme se vydali na prohlídku hradu. Hned z kraje bych se zmínil o prakticky neomezených možnostech focení a natáčení videa, což mě jako vášnivého dokumentaristu velmi potěšilo, tak jsem se mohl na hradě vyřádit do sytosti :D :D :D. Natáčet a fotit bylo co, materiálu jsme pořídili poměrně hodně. Byli jsme překvapeni, jak je hrad Hukvaldy rozsáhlý, pěkně udržovaný, nabízí poměrně hodně vyhlídkových míst, z kterých je vidět široké okolí.

Po důkladné prohlídce hradu jsme se vydali zpět k parkovišti. Tentokrát jsme zvolili kratší, ale strmější cestu. No výšlap to byl poměrně slušný, jak jsem to dodatečně měřil na mapách na netu, tak jsme na Hukvaldech nachodili celkem asi 3km!!! ... :-). Některé jedince by to asi porazilo :-D.

Z Hukvald jsme vyrazili směr Darkovičky, kde jsme si chtěli prohlédnout areál Čs opevnění. No zůstalo jen u plánu, protože jak jsme přijeli na místo, tak jsme zjistili, že byl prakticky celý uzavřený a probíhaly zde vojenské manévry. Zrovna se zde připravovala každoroční akce - bojová ukázka činnosti na státní hranici s vojenskou technikou, o čemž jsme bohužel nevěděli... Takže nám umožnili zaparkovat jen na okraji areálu a prohlídli jsme si jen část areálu. No tak možná někdy příště.

No a z Darkoviček jsme vyrazili na cestu domů směrem na Bravantice, kde jsme se zastavili na chutný a vydatný oběd, nebo už spíše večeři :-) v Motobaru u Hanky.

Celkem jsme na dnešním výletě najeli pohodových téměř 190km.

Kompletní fotogalerie z výletu na Rajčeti.

Video z výletu: