Múzeum liptovskej dediny Pribylina

V pátek 24. 7. 2015 jsme zavítali na Slovensko, kde jsme navštívili skanzen Pribylina. Součástí areálu je také muzeum Považskej lesnej železničky. Výletu se účastnili 3 lidi na dvou skútrech, najeto 515km.

    V pátek ráno, jak jsme vyjížděli, bylo pěkné počasí a zdálo se, že bude hezký den. Jeli jsme směrem na Rožnov p. R., Bytča, Žilina, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Pribylina. Po příjezdu na místo jsme si celý skanzen prohlédli. Bylo tam moc pěkně, ale odpoledne, jak jsme měli jet domů, už se začalo od Tater zatahovat a bylo vidět, že se schyluje k pořádné bouřce.

    Tak jsme vyrazili na cestu zpět domů. Jeli jsme v podstatě stejnou trasou. Cestou jsme se zastavili v Ivachnové na jídlo v restauraci Kozí vŕšok, kde jsme stihli polední bufet, tzn. za necelých 7 EUR se každý může najíst kolik zvládne. Tak jsme se pořádně nadlábli :-D.

    Venku se už mezitím pořádně zatáhlo, začalo i pokapávat. Tak jsme vyrazili dál na cestu domů, ale déšť čím dál více přidával na intenzitě. Tak jsme na vhodném místě zastavili a navlékli se do nepromoků a se zvýšenou opatrností pokračovali v dešti dál.

    Bohužel kousek za Martinem naše cesta skončila, před námi kolona stojících aut. Jak jsme posléze zjistili, došlo v důsledku lijáků k sesuvu půdy na silnici někde v úseku mezi Vrútkami a Žilinou, takže silnice se stala zcela neprůjezdnou. Takže doprava byla odkloněna na objížďku desítky kilometrů dlouhou. Museli jsme se vrátit zpět na Kráľovany a pak to objet přes Zázrivou, Terchovou a na Žilinu. Cesty byly zde dost ucpané, v poměrně hustém dešti, no byl to pořádný vopruz... :-(.

    Nicméně i přes tyto komplikace jsme cesta zvládli bez nějaké nehody, chvílemi to bylo fakt o hubu. Přijeli jsme domů až za tmy, v tom dešti jsme jeli více méně krokem. Tak až na to počasí na cestě zpět se výlet vydařil, člověk musí počítat i s takovým nepříznivým počasím, takže zkušenost dobrá.

    Následující den jsme se zregenerovali, skoro půldne čistili skútr :-D, sušili věci, které namokly, no a v neděli jsme vyrazili opět na další výlet, ale o tom bude v dalším reportu.

    Kompletní fotogalerie z výletu na Rajčeti.

    Video z výletu: