Moto Show Rekord na Masarykově okruhu 2013

V neděli 13. října 2013 jsem vyrazil se svým skútrem na další podzimní výlet, tentokrát do Brna. Konala se tam velká událost – na Masarykově okruhu mělo dojít k pokusu o překonání rekordu v počtu motocyklů na závodní dráze.

Ráno po deváté hodině vyrážím na cestu z Lipníka nad Bečvou směrem Přerov, Chropyně, Kojetín, Vyškov, Rousínov, Brno, kolem Brna po dálnici až k odbočce na Automotodrom.

Zatímco v Lipníku a na Přerovsku panovalo v čase mého odjezdu nádherné počasí, tak čím více jsem se blížil k Brnu, počasí se horšilo, až mě zastihl i déšť, přesněji drobné mrholení. Naštěstí pak už bylo pěkně , počasí se spravilo a byl krásný podzimní den.

Na automotodrom Brno přijíždím těsně po čtvrt na dvanáct, což je dobrý čas, ještě mi zbývá dostatek času na rozhlédnutí se po zákulisí automotodromu. Účastníci pokusu o rekord najíždějí ze zadní strany do paddocku / záboxového prostoru, kde při vjezdu každý dostává pamětní samolepku, také se na mě ušlo.

Ve zbývajícím čase jsem se vydal na průzkum záboxového prostoru, který sloužil jako velké shromaždiště motorek, skútrú a dalších vozítek. Byly k vidění mnohdy opravdu unikátní stroje, které jinak lze potkat jen stěží.

S přibývajícím časem se celý prostor zaplnil motorkáři, už v té chvíli bylo jasné, že rekord z loňského roku bude pokořen.

Těsně před 13.00 hodinou začíná seřazování všech motocyklů a postupný nájezd na okruh. Celý tento proces trval několik desítek nekonečných minut, než se několik tisíc motorek vlezlo na trať. Chvílemi už se mi začalo dělat nevolno z těch výfukových plynů, ono nechat běžet motor na prázdno dlouhé minuty není zrovna nejlepší nápad … Nicméně nějak jsem to přežil, řekl jsem si, když už jsem zde, musím to nějak vydržet. Taky se mi jen tak nenaskytne příležitost projet se po Masarykově okruhu že ano.

Po více než půlhodinovém seřazování se konečně kolona motorek, skútrú a dalších vozítek, které se účastní pokusu o rekord, pomalu rozjíždí. Okruh v této chvíli více připomíná zasekanou D1 … Pořadateli bylo avizované, že maximální rychlost bude 50km/h, což se nepodařilo dosáhnout ani omylem. Pokud se zrovna nestálo, tak se kolona hýbala rychlostí max. 20-30km/h, což byl si myslím nejen pro můj skútr docela velký nápor, pro skútr je takový styl jízdy / nejízdy asi to nejhorší co může být …

Ke konci už jsem raději zastavoval mimo trať a ponechal trochu poodjet hlavní peleton. Podle oficiálních informací se rekordu účastnilo 2988 motorek, dle mého odhadu to mohlo být i o pár stovek více. Ale i tak více než slušné číslo.

Na okruhu se odjely celkem 2 kola, celá ta projížďka trvala slabou hodinku, zhruba kolem 14.30hod. odjíždím přímo z tratě domů. Vzhledem k tomu, že bylo krásné počasí, sluníčko pěkně svítilo, tak jsem si udělal takovou menší projížďku po Jižní Moravě. Z Brna jsem to vzal směrem na Slavkov u Brna, Bučovice, Staré Město, Napajedla, Otrokovice - zde nájezd na dálnici a pokračoval jsem na Hulín, Přerov a Lipník n. B. Celkem najeto 265 km.

Kompletní fotogalerie z výletu na Rajčeti.